مقالات علمی، پژوهشی، درسی

علائم استرس در کودکان
درج شده در تاریخ 1397/10/10 توسط نبی پور.

گروه بندی

لیست مقالات
علائم استرس در کودکان
تاریخ درج مقاله: 1397/10/10
بازی های رایانه ای
تاریخ درج مقاله: 1397/10/09
ورزش کودکان
تاریخ درج مقاله: 1397/10/08
صبحانه
تاریخ درج مقاله: 1396/09/27
خصوصیات کودکان در دوره دبستانی
تاریخ درج مقاله: 1396/08/30

علائم استرس در کودکان

از علائم استرس در کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

علل ایجاد استرس در کودکان

مرگ یا بیماری در خانواده       

عوامل مشکل سازی مانند بیماری و مرگ عزیزان باعث استرس شدید در کودکان می شود. مرگ والدین، کودک را در مستعد بروز مشکلات رفتاری، افسردگی در کودک، کاهش تمرکز، بی اشتهایی، بی قراری، افزایش پرخاشگری قرار می کند.

سو استفاده فیزیکی،هیجانی و جنسی

سو استفاده فیزیکی، به وارد کردن هر گونه صدمه بدنی به کودک مانند کتک زدن گفته می شود. از موارد سو استفاده هیجانی می توان به داد زدن، ناسزا گویی، تهدید کردن مداوم کودک، مسخره کردن و ایراد گرفت دائمی از او اشاره کرد. همچنین باعث ایجاد اختلالات روانی و رفتاری در کودک مانند اضطراب، افسردگی، احساس گناه، گوشه گیری، مشکلات تحصیلی و عدم مشارکت در فعالیت ها می شود. اعتماد در این کودکان به شدت آسیب می خورد زیرا باور دارند دنیا، محیطی ناامن است.

بی توجهی جسمی یا احساسی

بی توجهی نسبت به خواسته ها و نیازهای کودک مطابق با سن او، بی توجهی نسبت به عواطف و احساسات کودک و عدم اختصاص زمان کافی برای کودک در او احساس استرس را نهفته می کند.

بیماری روانی والدین

ایجاد محیط امن، محیطی مملو از عشق، احترام و پذیرش برای کودکانی که در دوره حساس رشد و آموزش هستند بسیار حائز اهمیت می باشد. در واقع کودک به یک الگوی ثابت در روابط خانوادگی نیاز دارد. عدم ثبات در رفتار والدین باعث ایجاد سردرگمی در کودک می شود. این فضای امن امکان یادگیری مهارت های حل مسئله را برای کودک فراهم می کند.

وجود بیماری روانی در والدین، کودک را در مرحله آسیب پذیری ناشی از مورد غفلت واقع شدن، سو استفاده ها و تحمیل کردن نقش ها به کودک که  هنوز آمادگی آن را ندارد، قرار می دهد. در واقع والدین با انتظارات فراتر از حوزه رشد کودک، او را تحت فشار قرار می دهند. این والدین، توان پیگیری و مراقبت پیوسته از کودک را ندارند. از طرفی برخی دیگر از والدین مبتلا به اختلال های روانی، با مراقبت بیش از اندازه از کودک، فرصت رشد عادی را از او می گیرند و در نتیجه  مهارت های متناسب با سن کودک در او شکل نمی گیرد و کودکی بسیار وابسته پرورش می دهند.

اعتیاد در والدین

والدین معتاد، کودک را در موقعیت های رها شدگی و غفلت زیاد و انواع سو استفاده ها قرار می دهند، که تمام این ها باعث ایجاد استرس زیاد در کودک می شود.

طلاق و جدایی والدین

طلاق به هر صورتی که انجام شود، تجربه ای دشوار و پر استرس برای کودک است. زیرا ساختار خانواده دچار تغییر اساسی می شود. ممکن است کودک احساس کمبود، بی پناه شدن و حتی طرد شدن داشته باشد؛ زیرا مراقبت و توجه کمتری از سوی والدین دریافت می کند. از آن جایی که کودکان مهارت های لازم برای کنار آمدن با تغییرات را ندارند، احتمال بروز مشکلات سازگاری در آن ها افزایش می یابد. با این حال در طلاق توافقی شاهد هستیم استرس کمتری به کودکان وارد می شود.

خشونت های خانگی

مشاجره و دعوای پدر و مادر باعث ایجاد تنش فکری در کودک می شود. تعارض زناشویی می تواند به عنوان یک عامل استرس زا بر کودکان تاثیر منفی بگذارد. این استرس در مواجهه مکرر با پرخاشگری والدین افزایش می یابد.

استرس ناشی از مدرسه

مدرسه محیط اجتماعی جدیدی است که برای بعضی از کودکان که آمادگی لازم برای انطباق یافتن با شرایط محیطی جدید را ندارند، باعث ایجاد استرس می شود. این استرس همچنین می تواند به دلیل زورگویی سایر بچه ها یا فشارهایی باشد که از سمت گروه همسالان به او وارد می شود

سخن آخر

والدین باید به تغییرات رفتاری در کودکان توجه کنند و عوامل ایجاد کننده استرس را شناسایی کنند. از آن جایی که توانایی های شناختی و مهارت های مدیریت استرس در کودکان به رشد کافی نرسیده است، والدین با آگاهی از این شرایط و آموزش مهارت های لازم به کودک، می توانند او را برای رو به رو شدن با هر نوع استرسی آماده کنند.

 آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبستان وپیش دبستانی دخترانه علمی
38347438
پردیس - بلوار شهید عباس دوران - نبش 18 متری مهر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی هنری هدایت فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.